BONSAI CENTRUM KOŠICE

Bonsajová škola pre začiatočníkov aj pokročilých.

Kontakty

Otváracie hodiny

Pondelok eshop
Utorok eshop
Streda eshop
Štvrtok eshop
Piatok eshop
Sobota eshop
Nedeľa eshop

Bonsai nie je len stromček v miske je to životná cesta. 


Rád by som sa Vám predstavil a podelil sa s vami na tejto stránke o svoju krátku , ale intenzívnu cestu plnú bonsajov. Volám sa Juraj Szabó a narodil som sa 22.5.1975 v Košiciach. K bonsajom som sa dostal vo svojich 30. rokoch . Bola to veľká náhoda alebo osud ? Po pripojení nášho prvého PC k internetu som ako prvé slovo do vyhľadávača napísal BONSAI .

Do teraz neviem prečo to bolo to slovo. No viem že ten okamih zmenil život ako mne tak aj celej mojej rodine. Po trojmesačnom pátraní po internete a štúdiu kníh som sa s veľkou odvahou že ,, už všetko viem " odhodlal na kúpu môjho prvého stromčeka. Samozrejme to bol fikus. Bol to veľký deň ! Netrvalo dlho a pribudol Brest , Carmona , Serisa a Vtáči zob. Samozrejme moja aktívna činnosť ich všetky postupne  zahubila. No a prišla jar , s ňou aj možnosť zberu stromov z prírody - yamadori.

Prvý stromček ktorý som vykopal bol hrab. Samozrejme ho mám stále a je to môj obľúbený stromček. Po zistení že v Košiciach funguje Bonsajový klub som sa veľmi potešil. Tam som stretol kopu ľudí rovnakej diagnózy ,, BONSAI" . A samozrejme Zuzku Tinkovú ktorá ma vzala medzi bonsajistov  do Prešova. Tam som sa ako začiatočník učil základy od Reného Ľempela a Milana Roskoša. Po prihlásení sa do Slovenskej Bonsajovej asociácie (Sba) som sa už ako hrdý člen asociácie zúčastňoval na Výstavách Sba.

Veľmi rád som sa zúčastňoval súťaží v tvarovaní bonsajov. Táto skutočnosť ma doviedla až do Slovinska , kde som sa na Eba 2012 zúčastnil ako reprezentant Slovenska. Síce som nevyhral súťaž , ale vyhral som v niečom pre mňa dôležitejšom. Po vzhliadnutí Bonsajov na tejto výstave som pochopil že stále nič neviem . Ale vykopať strom z lesa , dať ho o rok na to do misky , ostrihať na guľu a šup ho na výstavu , tak toto nie! Tam bola iná kvalita , iná estetika , iné cítenie a hlavne UMENIE !!! Tam som sa rozhodol že pôjdem cestou detailov a iného vnímania umenia Bonsai.

Najbližšie k tomuto vnímaniu a ku nám to má Pavel Slovák . Netrvalo dlho a dohoda padla na Národnej výstave v Hlohovci 2012. Kde sme na jednom pódiu mali demo aj s Pavlom Slovákom. U Pavla Slováka som bol na seminári ešte v roku 2009. Takže sme sa poznali a keď slovo dalo slovo dohodli sme sa na Bonsajovej škole - Cassovia Bonsai School. Pavla Slováka považujem za svojho majstra (Sensei) . Až pod jeho vedením som začal robiť veci správne .

Pre moju veľkú vášeň k bonsajom sme sa s manželkou rozhodli  v Januári 2010 otvoriť v Košiciach Bonsai centrum Košice . Ani nemusím spomenúť koľko nových ľudí nadšených týmto umením sme spoznali a stále spoznávame. Bonsajová škola pre všetkých je samozrejmosťou. Pre začiatočníkov organizujem jednodňovú školu .Pre pokročilých tu je Bonsajová škola s Pavlom Slovákom , Václavom Novákom a so mnou . Každoročná súťaž v tvarovaní bonsajov je už samozrejmosťou. Pre moju veľkú aktivitu na Slovenskej  bonsajovej scéne  som bol v roku 2014 zvolený za prezidenta Slovenskej bonsajovej asociácie .

Čo je pre mňa veľká pocta a nakopnutie do budúcna. Bonsai nie je len stromček v miske je to životná cesta . 

Pomôžeme vám ?

Napíšte nám

Odoslať správu

Partner

Copyright (c) 2013 Copyright Holder All Rights Reserved.